Oční optika Malinský Oční optika Trutnov Malinský
 

Novinky e-mailem

Chcete být informováni o novinkách a akcích?

Zaregistrujte se k odběru novinek.

Co možná nevíte

Po podrobném vyšetření Vašeho zraku se často setkáte s odbornými termíny týkajícími se refrakčních očních vad. Pro přehled uvádíme nejčastější z nich s jednoduchým objasněním dané vady. (všechny uvedené vady jsou dány anatomií lidského oka)
 
     

 
 

Krátkozrakost ( Myopie )
 

Vidíte špatně do dálky a dobře na kratší vzdálenost. Důvodem je krátkozrakost - oko je "příliš dlouhé", což posune obraz tak, že se tvoří před a nikoli na sítnici. Krátkozrakost se upravuje brýlemi s konkávními  ( minusovými ) skly, která jsou tenká uprostřed a rozšiřují se směrek ke kraji.

 
 
Dalekozrakost ( Hypermetropie )
 

Vidíte relativně dobře na dálku, ale krátká vzdálenost Vaše oči unavuje, protože oko musí zaostřovat i do dálky. Důvodem je "příliš dlouhé" oko, obraz se promítá za, nikoli na sítnici. Dalekozrakost upravujeme konvexními ( plusovými ) skly, která jsou ve středu silná ( vydutá ) a ztenčují se směrem ke kraji.

 
 
Astigmatismus ( může být jak Hypermetropie tak Myopie či kombinace obojího )

Máte obtíže s viděním paralelně běžících čar ve vodorovné, svislé nebo diagonální poloze, a to jak na dálku tak na blízko. Jednodušeji řečeno, můžete snadno zaměnit "x" za "+", "c" za "o", atd. Důvodem je astigmatismus - nejčastěji způsobený nepravidelným zakřivením rohovky. Tuto vadu lze snadno napravit cylindrickými skly. Astigmatismus může být kombinován s krátkozrakostí i dalekozrakostí.

 
 
Presbyopie
 

Po čtyřicátem roce života se čočka v oku stává méně pružnou, čímž zrácí schopnost zaostřování, což způsobuje horší vidění na blízko. Tento stav lze upravit brýlemi s jednoduchými čočkami pro pohled na blízko (čtení), nebo progresivními (multifokálními) skly pro přirozený pohled do všech vzdáleností.

 
Oční vady a nošení brýlí podléhají mnoha mýtům. O jejich nepravdivosti je však někdy těžké širokou veřejnost přesvědčit.
 
Mezi nejčastější patří:
 

1) Jsem Myop s -2,0 dioptriemi, paní doktorka tvrdí, že mohu nosit brýle pouze občas!


Naše stanovisko: NESMYSL! S -2,0 dpt. vidí člověk ostře do 50 cm, od této vzdálenosti do dálky má vše buď středně nebo značně rozmazáno. Bez korekce této vady nemůže člověk vidět ostře, protože obraz nedopadá na sítnici, ale před ní. viz. Animace

 
2) Budu-li stále nosit brýle zrak se mi bude zhoršovat, protože oči nebudu trénovat a ty tím zleniví.

 
Naše stanovisko: NESMYSL! Pokud je dioptrie správně změřena, neměla by se v 90% případů měnit!